“Дві легені, які мають одне серця…” – Початок Ювілейного Року в Провінції Святого Миколая на Закарпатті

“Дві легені, які мають одне серця…” – Початок Ювілейного Року в Провінції Святого Миколая на Закарпатті

632 листопада 2020 р. Б., в Мукачівському монастирі Отців Василіян було урочисто розпочато Ювілейний рік з нагоди 100-ліття від початку реформи Василіянського Чину на Закарпатті, в якому взяли участь ченці-василіяни двох Провінцій в Україні, а серед них отці дрогобицького монастиря на чолі з о. ігуменом Йосифом Кралькою, ЧСВВ.


Загалом в цій події взяли участь 40 ченців-василіян, на чолі з Протоігуменами: о. Франціском Ониськом ЧСВВ (Провінція Св. Миколая) та о. Йоаном Школиком ЧСВВ (Провінція Найсвятішого Спасителя). Учасником свята був також Впр. о. Макарій Ленів ЧСВВ (Апостольський адміністратор Кримського екзархату Католицької Церкви візантійського обряду). Василіянські Провінції представляли на цій події Провінційні Управи та численні настоятелі монастирів. Також участь у відзначенні історичного Ювілею взяли ченці-студенти Василіянського Інституту з Брюхович (Львів) та новики Крехівського Новіціяту разом з отцями.

Святкова програма розпочалася об 11:00 в монастирській каплиці, яку відкрив Протоігумен Провінції Св. Миколая о. Франціск Онисько ЧСВВ. У своєму вступному слові Протоігумен о. Франціск привітав найперше свого співбрата о. Йона Школика ЧСВВ – Протоігумена Провінції Найсвятішого Спасителя та велику кількість Отців і Братів Василіян, які прибули на це святкування.

„Цей історичний день для нас важливий тим, – підкреслив Протоігумен, – що ми можемо його провести в родинному колі і в духовній єдності з тими нашими співбратами, які саме 2 листопада приїхали до Мукачева з метою розпочати і звершити василіянську реформу на цій Карпатській землі”.

Цього дня в центрі історичних спогадів були найперше Протоігумени: о. Йоаким Хома ЧСВВ (Карпато-Руська Провінція) та о. Анастасій Калиш ЧСВВ (Галицька Провінція), за домовленістю яких та попередньою довготривалою підготовкою й почалася тут реформа, а також шестеро ченців: о. Єронім Малицький, о. Гліб Кінах, о. Полікарп Булик та брати: Гавриїл Ханик, Симеон Бужара і Йосиф Нижник.

Перед початком Літургії, Протоігумен запросив усіх до історичного вступу, який допоможе поєднатися із співбратами попередниками «в їхньому минулому, щоб могти також долучитися до них в майбутньому».

Відтак ченцями Провінції Св. Миколая були представлені наступні історичні матеріали: Історична довідка про Провінцію Св. Миколая та передумови і перебіг реформи; Угода між Закарпатським та Галицьким Протоігуменами про проведення реформи; Витяг із щоденника о. Гліба Кінаха ЧСВВ про перші місяці початку реформи; Декрет Конгрегації для Східних Церков про створення Закарпатської Провінції Св. Миколая.

У проповіді Божого Слова під час Божественної Літургії, Протоігумен запропонував співбратам призадуматись над подією чуда Христового розмноження хлібів (Ів. 6:1-15):

„Хоч історично та структурно ми живемо як дві окремі Провінції, – підкреслив проповідник, – однак з внутрішньої василіянської природи ми завжди залишаємося єдиним цілим – немов би двома легенями, які мають одне серце. Саме сьогоднішній день це виразно показує. Після стількох пережитків минулого, ми зібралися тут, в новому Мукачівському монастирі, аби з цього дня дати початок новому василіянському 100-літтю на цих землях. Звичайно що наша сьогоднішня зустріч не лише історичного характеру. Вона в першу чергу євангельська. В цьому і є цінність наших історичних спогадів. Бо ті шестеро ченців, плодами жертви яких є сьогодні ми з вами, прибули тоді до Мукачівського монастиря ще з однією Особою, яка й сьогодні є Центром нашого зібрання. Це Христос – єдиний Хліб нашого життя і нашої монашої василіянської посвяти. А вони, як і апостоли, розуміючи, що власних ресурсів їм і на трохи не вистарчить і, принісши Христові самих себе, немов ті скромні хліби й риби, довірилися цілковито Головному провіднику нашої Реформи – Господу Ісусові, який і вчинив для нас це розмноження хлібів – тих хлібів, якими стали численні Отці і Брати в цій Карпатській землі, перетворивши її з пустинного місця, в родючий Господній Виноградник.”

Після Божественної Літургії відбувся Чин посвячення престолу для Мукачівської Чудотворної Ікони Божої Матері, що виставлена для почитання в Мукачівському монастирі, а також усі присутні ченці відмовили молитву віднови посвяти в синівство Пречистої Діви Марії, яку Василіяни, як сини своєї Небесної Матері, щороку відновляють в Празник Її Покрови.

Після завершення Літургії і усіх молитовних чинів, о. Протоігумен Франциск подякував усім присутнім ченцям на святкуванні, а також оголосив про заходи з нагоди святкування Ювілейного Року, які будуть проходити в різних монастирях Провінції Святого Миколая і, звичайно, запросив усіх до участі в них.

Після цього, слова привітання висловив о. Йоан Школик ЧСВВ – Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні, побажавши усім, аби ми були податливими знаряддями в руках Божих, на подобу наших попередників, пам’ять яких сьогодні згадуємо. Адже вони, саме завдяки ось цій податливості для Бога, попри свої немочі змогли довершити велике оновлення монашого життя нашого Чину.

Завершилася молитовна частина програми піснею «Боже, Великий, Єдиний, нам Україну храни…»

Загальна програма Ювілейного року:

2 листопада 2020 – Святкова Літургія з нагоди історичного початку реформи (Мукачівський монастир)

21 листопада 2020 – Празник Св. Арх. Михаїла (Імстичівський монастир)

24 листопада 2020 – Навечір’я празника Св. Свщмч. Йосафата – Святкова Вечірня з Литією за участю монаших спільнот Мукачівської єпархії (Мукачівський монастир)

20 грудня 2020 – Вшанування Покровителя Провінції (Осідок Провінції – Малоберезнянський монастир)

28 лютого 2021 – Святкова Літургія з нагоди офіційного відкриття Новіціяту (Осідок Новіціяту – Боронявський монастир)

Травень 2021 – Міжнародна наукова конференція присвячена ювілею Реформи   (М. Березний / Ужгород / Мукачево)

20 червня 2021 – Празник Зіслання Св. Духа (Осідок Провінції – Малоберезнянський монастир)

16 липня 2021 – Празник Мукачівської Ікони Божої Матері – 95 років від урочистого перенесення на Чернечу гору 27 червня 1926 року (Мукачівський монастир)

2 серпня 2021 – Празник Св. Пророка Іллі (Боронявський монастир)

28 серпня 2021 – Празник Успіння Пресвятої Богородиці – Завершення Ювілейного року (Мукачівський монастир)

За матеріалами: http://www.osbm.org.ua/

 

Історія Церкви та Чину Новини Обране