У Римі відбувся захист докторської дисертації о. Анастасія Кабаля, ЧСВВ

У Римі відбувся захист докторської дисертації о. Анастасія Кабаля, ЧСВВ

У середу 6 листопада 2019 року в Залі Ньюмана Папського Урбаніанського університету в Римі відбувся прилюдний захист докторської дисертації о. Анастасія Андрія Кабаля, ЧСВВ, написаної на факультеті Місіології цього Університету, на тему: «Нова євангелізація в Україні. Проєкт для народних місій Отців Василіян» (мовою італійського оригіналу: «Nuova Evangelizzazione in Ucraina. Un progetto per le Missioni Popolari dei Padri Basiliani»).

Серед тих, які прийшли підтримати майбутнього доктора, були передусім співбрати-василіяни: Преосвященні владики Діонісій Ляхович, Делегат з усіма правами Апостольського адміністратора Екзархату для українців католиків візантійського обряду в Італії, та Іриней Білик, Канонік Папської великої базиліки Святої Марії; члени Головної управи Василіянського Чину, на чолі з о. Протоархимандритом Ґенезієм Віомаром, та Ректор, Віцеректор і Духовник Папської української колегії святого Йосафата; інші отці і брати з монастиря Христа Царя в Римі, а також Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик та відповідальний за місійно-реколекційну діяльність у цій Провінції о. Корнилій Яремак, які приїхали з України на запрошення о. Анастасія. На захисті були присутні сестри Чину Святого Василія Великого, зокрема м. Архимандриня Маркела Рункан та сестри Генеральні радниці, численні сестри служебниці Непорочної Діви Марії на чолі з Генеральною вікарією с. Боніфатією Дяків, а також студенти Папської української колегії святого Йосафата і деякі миряни.

О 15 год. голова комісії і модератор докторської дисертації о. д-р Лучіано Медді (Luciano Meddi) привітав докторанта й усіх присутніх, представив інших двох членів комісії, о. д-ра Хесуса Анхела Барреду (Jesus Angel Barreda) і Декана факультету Місіології п. д-ра Кармело Дотоло (Carmelo Dotolo), і запросив о. Анастасія представити свою роботу.

Захист розпочався молитвою «Царю небесний», яку всі заспівали українською мовою.

У своєму представленні написаної дисертації о. Анастасій спочатку розповів про задум і мету дослідження, обраний метод, джерела, труднощі і деякі обмеження, а потім представив один за одним зміст чотирьох розділів своєї наукової роботи. Заклик Церкви після ІІ Ватиканського собору до нової євангелізації серед уже охрещених, з метою поглиблення й оживлення віри, за словами доповідача, знайшов продовження у рішеннях і документах Синодів Єпископів Української Греко-Католицької Церкви і в конкретних кроках, на рівні цілої УГКЦ та окремих єпархій. У цьому завданні поглиблення віри немалу роль мали і продовжують мати місії та реколекції в парафіях, які віддавна були і продовжують бути, зокрема, одним з головних завдань Василіянського Чину Святого Йосафата. Проведенням народних місій з метою оживлення віри священники Василіянського Чину займалися, починаючи з ХVII століття, а деякі з них, як о. К. Срочинський, о. Т. Щуровський, навіть докладно описали спосіб, зміст, тематику народних місій свого часу. Аналізуючи зміст, спосіб проведення і головні теми народних місій у давніших часах, а також сучасні обставини, виклики, сучасний рівень знання, побожності, а також сучасні можливості, о. Анастасій в останньому розділі описує актуальні завдання народних місій і подає, маючи на увазі реалії та діяльність Василіянського Чину в Україні, проект народних місій у наш час.

Оскільки відрізок часу, виділений головою комісії виявився меншим, як приготований о. Анастасієм автореферат, йому прийшлося вибирати найсуттєвіше із приготованого, але з цією частиною о. докторант добре справився, представивши зміст своєї роботи в доступний і зрозумілий для присутніх спосіб, доброю італійською мовою.

Після цього слово мав модератор дисертації о. д-р Лучіано Медді, який в основному високо оцінив результат дослідницької праці кандидата, звернувши також увагу на деякі моменти і питання, котрі можна було би представити більш вичерпно, але, оскільки не вони є головною темою роботи, прийшлося задовольнитися їх загальним представленням. Звертаючи увагу на позитивні сторони роботи, о. Лучіано відзначив, що обрана тема за своїм змістом, методом і результатами входить у тематику предмету «Місіологія», автор використовує правильно і коректно наукові терміни, цитує різнопланову літературу, у тому числі численні документи УГКЦ, досліджує спосіб проведення народних місій в історії свого Чину в Україні і подає проект народних місій в наш час, аналізуючи сучасні обставини і потреби. Таким чином, робота не є тільки історичним дослідженням, але спрямована у майбутнє і з певністю буде корисною тим, які в наш час займаються місіями і реколекціями серед вірних.

О. д-р Хесус Анхел Барреда, другий член комісії, потвердив, що робота має свою наукову і практичну цінність і написана добре. Зокрема, він нагадав, що питання нової євангелізації постало не як якась теорія, а як відповідь на ситуацію у світі, в тому числі в Західній Європі, яка, здавалося б, давно християнізована, а насправді має необхідність в оживленні віри і новій проповіді Євангелія навіть серед тих, які вже є християнами, але не живуть вірою. Також він звернув увагу автора дисертації на те, що, можливо, для загалу буде незрозуміло, що це за Василіянський Чин і яке поле його праці, мабуть, потрібно було додати короткі відомості про цю чернечу спільноту, її історію та діяльність. Далі він поставив деякі запитання о. Анастасію щодо змісту його роботи, а також зауважив, що різниця між тематикою місійних наук в давніші часи, які відштовхувалися від катехизмових правд про останні речі, про долю людини, – про що пише автор у третьому розділі, – і між пропозицією базувати місійні науки не стільки на катехизмових темах, як на темах, взятих зі Святого Письма, ставить питання про різницю між місійною проповіддю і звичайною недільною гомілією.

Пан д-р Кармело Дотоло, третій член комісії, відзначив, що, з точки зору наукових вимог, робота написана добре, наведена бібліографія досить обширна і, що гідне уваги, крім багатьох інших авторів, вона використовує доробок викладачів Урбаніанського університету. Акуратність і елегантність дисертації виявляють чемність і коректність самого автора – ці риси п. Кармело, як другий релятор роботи, мав змогу побачити у його поведінці і взаєминах. П. Кармело також поставив докторантові декілька запитань, зокрема щодо того, наскільки формат народних місій має можливість бути досяжним до широких верств у наш час, у тому числі тих, які не охоплені душпастирською опікою на щодень, рідко приходять до храму, і наскільки народна побожність, на його думку, є допомогою або перешкодою у сприйнятті віри.

Після вичерпання всіх питань і достатніх відповідей голова комісії оголосив перерву і комісія вийшла для прийняття рішення. Через кілька хвилин вона повернулася до зали і о. Лучіано привітав стоячи о. Анастасія Кабаля з успішним захистом його докторської дисертації та офіційно зачитав документ латинською мовою про надання йому наукового ступеня доктора Місіології, нагадавши, що сам цей ступінь він отримає після публікації своєї дисертації, в цілості або її частини. Усі привітали нового о. доктора гучними оплесками.

Після цього всі знову зайняли свої місця, а о. Анастасій звернувся до присутніх у залі зі словами подяки. Подякував передусім членам комісії, своєму модераторові і викладачам, усім, які допомагали йому, щоб він міг завершити написання своєї роботи, а також усім, які прийшли підтримати його в цей день захисту докторату. Зокрема склав подяку владикам Діонісієві Ляховичу й Іринеєві Білику, настоятелям і співбратам по Василіянському Чину, передусім о. Протоархимандриту Ґенезієві Віомару, а також о. Протоігумену Йоанові Школику і відповідальному за місійно-реколекційну діяльність у Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Корнилієві Яремаку, подякував також сестрам різних чернечих спільнот і всім присутнім. З особливим почуттям вдячності згадав о. Анастасій вірних тих спільнот, катехитичної і біблійної, у парафії святих Петра і Павла в Дрогобичі в Україні, серед яких йому довелося працювати в останні роки і які були для нього додатковим джерелом натхнення при написані цієї докторської роботи.

Після цих слів настав час для фотографії на пам’ять про цю подію, а тоді василіянська спільнота запросила всіх на невеликий почастунок, приготований в одній із студентських зал, де кожен мав змогу особисто привітати о. Анастасія з успішним захистом докторату.

Приєднуємося і ми до всіх слів привітань і побажань. Нехай щедрий Господь благословить і надалі працю о. д-ра Анастасія, а здобуті ним знання нехай послужать Церкві і Василіянському Чинові в їх місії проповіді Божого слова і служіння Божому народові!

На многая літа!

о. Діонисій Заведюк, ЧСВВ

Світлини: о. Єфрем Кончак, ЧСВВ

Парафія