ЙОРДАН НА МАЙДАНІ РИНОК У ДРОГОБИЧІ 1938 р.

ЙОРДАН НА МАЙДАНІ РИНОК У ДРОГОБИЧІ 1938 р.

МАЙДАН РИНОК У ДРОГОБИЧІ. Йордан на фото 1938 р. із о. Стефаном Решетилом і старостою дрогобицького повіту Емілем Верштайном

Рідкісне фото із водосвяттям у нашому місті напередодні Другої світової війни було опубліковане 19.01.2019 р. на сторінці «Василіяни в Україні – Провінція Св. Миколая» у facebook (іл. 1). Невідомий нам фотограф зафіксував подію, яка відбувалася на головному майдані Дрогобича за участю великої кількості людей.

Домінантною особою на світлині виступає високий і величний лисий старець у круглих окулярах з довгою посивілою бородою. На голові у нього чорна шапочка – піуска (чорна, на відміну від католицької червоної, характерна для вищого духовенства візантійського обряду). У коментарях один із читачів (Athanasius McVay.) дає підказку із знаком запитання: «о. Стефан Решетило?». Справді, якщо порівняємо наше фото із зображенням о. Решетила, то переконаємося, що це він (іл. 2).

Про нього Вікіпедія подає таку інформацію:
«Решети́ло Степа́н Семе́н (26 січня 1889, Угнів – 26 грудня 1950, Доусон, поблизу Піттсбурга) – церковний діяч, василіянин, талановитий проповідник і організатор масових народних місій на Закарпатті 1923-1928 роках, перший настоятель поверненого василіянського монастиря у Варшаві 1929-1930 роках, протоігумен василіянської Галицької провінції у 1931-1935 роках, секретар єпархії Діонісія Нарадія за державності Карпатської України 1938-1939 роках.
Помер у Доусоні, поблизу Піттсбурга і похований у Чикаго, США» [2].

На цьому фото мені відома ще одна постать: чоловіка у пальто з широким коміром, з великою масивною головою із залисинами. Він стоїть праворуч навпроти о. Решетила, між двома військовими із шаблями, і пильно вдивляється в об’єктив фотографа. Це староста дрогобицького повіту, правник Еміль Верштайн (1888-1959) (іл. 3). Його можна побачити на дрогобицьких світлинах 1936-39 рр., коли він посідав цю посаду. Це був чоловік з надзвичайно цікавою, героїчною біографією [3].

Світлина доносить нам також інформацію про те, які магазини містилися у деяких будинках на майдані, що теж є цікавим. Зокрема, на двох, які обрамляли вузький довгий пішохідний прохід до в. Малий Ринок. Він носить назву «в. Мала» («народна» назва «Суецький канал»). Так, зліва на будинку, який тепер має №11, бачимо на куті вивіску з надписом гарним курсивом назвою «… Münzer» (на жаль, перше слово «сховалося» за розміщеними на майдані ялинками). Тепер тут працює аптека.

А праворуч від проходу на куті будинку №12 бачимо назву великими темними літерами з білими контурами «ODZIEŻ». Тепер тут магазин «Дрогобицькі ковбаси». Від гарних дерев’яних фасадів цих двох магазинів вже нічого не залишилося.

Над сусіднім магазином у тому ж №12, праворуч від магазину одягу, видно частково надпис, зокрема, слова «Bielizny Pijam» (тобто білизна і піжами). Можливо, повністю надпис був приблизно такий: «Wytwórnia Bielizny i Pijam» (типовий надпис для міжвоєнної Польщі).
Більшість магазинів зачинені, що є зрозумілим, зважаючи на свято.

Матеріали фб-сторінки  Н. Петрушак

Джерела:
1. Василіяни в Україні – Провінція Св. Миколая. Йордан у Дрогобичі (1938 р.)
2. Решетило Степан Семен
3. Emil Wehrstein

Парафія